W dniu 16 października 2024r. uczniowie klasy 2F zwiedzali wystawę poświęconą ocalałej z łódzkiego getta rzeźbiarce oraz pisarce - Zeni Marcinkowskiej-Larsson: Rzeźby. Słowa. Pamięć. Wystawa jest pierwszą ekspozycją odnalezionych, odrestaurowanych i zrekonstruowanych dzieł Zeni Larsson na świecie, a zarazem pionierską prezentacją rzeźb tej artystki w Polsce. Wystawie towarzyszył warsztat, który przybliżył młodzieży tło historyczne - Łódź podczas wojny, powstanie getta, sytuację Żydów. Uczniowie przeszli trasą dawnego getta, mieli okazję zobaczyć murale, na których upamiętnione są: Zenia Larsson oraz pisarka Chava Rosenfarb, z którą Zenia przyjaźniła się i prowadziła długą korespondencję po wojnie. Było o sztuce, sztuce jako formie przetrwania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach, o sztuce, dzięki której młodzież miała okazję poznać historię łódzkiego getta.
Spotkanie z Tomaszem Patorą
W dniu 16.10.2024 r. odwiedził naszą szkołę niezwykły gość - Tomasz Patora dziennikarz śledczy, prezes Fundacji Wspierania Rzetelnego Dziennikarstwa, laureat licznych prestiżowych nagród w Polsce i za granicą m.in. im. Kurta Schorka Międzynarodowej Szkoły Dziennikarstwa Columbia University w Nowym Jorku, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od zawsze związany z Łodzią i osiedlem Widzew. Absolwent XXIX LO w Łodzi. Na zaproszenie Bytnarówki odpowiedział błyskawicznie. Z szerokim uśmiechem i pozytywną energią pojawił się w gabinecie dyrektora szkoły skąd udał się na spotkanie z młodzieżą z klas humanistycznych. Pani Dyrektor rozpoczęła wydarzenie od uroczystego wręczenia Panu Tomaszowi Patorze dyplomu - zaszczytnego tytułu Ambasadora Bytnarówki, wyrażając jednocześnie radość ze spotkania. Dwugodzinny wywiad, który wspólnie poprowadzili Aleksander Zbaliszyn z kl.3e i Oliwier Habigier z kl. 4b rozpoczęły wspomnienia dziennikarza z czasów szkolnych. Dowiedzieliśmy się, m.in., że p. T. Patora w liceum redagował podziemne pismo młodzieżowe "Glizda" oraz należał do Federacji Młodzieży Walczącej. W międzyczasie okazało się, również ze sposób spędzania przerw przez gościa i jego rówieśników niewiele różnił się od obecnego… W dalszej części spotkania prowadzący pytali o wybór ścieżki kariery zawodowej, cechy dobrego dziennikarza czy mocne i słabe strony zawodu. Jednak największe zainteresowanie uczniów wzbudziły tematy z pierwszych stron gazet tj. nekroafera w łódzkim pogotowiu, nielegalny handel mięsem z padłych lub chorych krów czy afera w sopockiej Zatoce Sztuki. Mocne tematy generowały trudne pytania, na które gość odpowiadał niezwykle przejmująco, wyczerpująco i charyzmatycznie. Mogliśmy przez chwilę wyobrazić sobie jak wygląda praca dziennikarza śledczego „od środka” oraz poczuć wagę odpowiedzialności tego zawodu.
Jesteśmy wdzięczni p. Tomaszowi Patorze za poświęcony czas, zaangażowanie w spotkanie i każdą złotą myśl związaną z warsztatem pracy dziennikarza.
Lekcja z ZUS
W dniu 11.10.2024 odbyła się w naszej szkole wyjątkowa lekcja podstaw przedsiębiorczości - "Lekcja z ZUS", którą poprowadziła w ramach projektu edukacyjnego p. Michalina Figurska - koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, trener prostego języka, pracownik ZUS. Zajęcia miały na celu utrwalić wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, którą młodzież zdobyła w poprzednim roku szkolnym oraz rozszerzyć ją o nowe zagadnienia w ramach przygotowania do Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", do której przystępujemy co roku. Trudne zagadnienia teoretyczne podparte były przykładami z życia, co ułatwiło uczniom przyswajanie nieznanych treści. Osoby aktywne otrzymały w nagrodę drobne upominki, a każdy uczestnik spotkania, który zgłosił chęć udziału w olimpiadzie materiały do nauki - podręcznik dla ucznia. A teraz przed nami wytężony czas nauki...
Trzymajcie kciuki, aby 26.11.2024 etap szkolny konkursu poszedł uczniom bezproblemowo.
Wycieczka po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej
W dniach 07-08 października uczniowie klasy II b oraz II e wraz z opiekunami uczestniczyli
w wycieczce krajoznawczej po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Pierwszego dnia zobaczyli malowniczą Dolinę Prądnika. Maczugę Herkulesa oraz zamek Pieskowej Skale. Mieli także okazję zwiedzić Jaskinię Wierzchowską – doskonały przykład podziemnej formy krasowej. Dużą atrakcją w jaskini była możliwość obserwowania nietoperzy (głównie podkowców małych) oraz pająków meta menardi – sieciarzy jaskiniowych.
Kolejny dzień uczniowie spędzili w Krakowie zwiedzając Katedrę na Wawelu, gdzie podeszli pod Dzwon Zygmunta. Zobaczyli także krypty królewskie w podziemiach katedry. Następnie udali się na spacer po krakowskiej starówce, przeszli także ulicą Floriańską do barbakanu oraz pod Pomnik Grunwaldzki. Zajrzeli także na dziedziniec Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. To był naprawdę udany, pełen wrażeń wyjazd.
Zajęcia z ratownictwa
10 października uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa medycznego w Kołacinku.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
Tradycyjnie w Dniu Nauczyciela odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ten podniosły moment został uwieczniony na prezentowanych poniżej fotkach. Po ślubowaniu uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami wysłuchali gawędy Krzysztofa Jakubca (naszego Mentora Bytnarówki, byłego dyrektora i nauczyciela) przedstawiającej życiorys / postać naszego patrona - Janka Bytnara „Rudego”.
A wcześniej, przed uroczystością, Dyrekcja wraz z Nauczycielami i Pracownikami niepedagogicznymi spotkała się tradycyjnie przy kawie, herbacie i ciastku (ufundowanym przez Radę Rodziców).
Dziękujemy.
Dzień Edukacji Narodowej
Nauczyciele i Pracownicy niepedagogiczni, Rodzice, Uczniowie XXIX LO w Łodzi,
Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkowym świętem w polskiej oświacie, bowiem symbolizuje ogromne znaczenie edukacji w życiu człowieka. Wówczas w szkołach odbywają się uroczyste akademie, kameralne spotkania oraz klasowe rozmowy.
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły czują się wyróżnieni, dostrzeżeni i docenieni, bo Dzień Nauczyciela to nasze święto.
Jednak pamiętać należy, że bez Uczniów i Rodziców szkoła nie będzie kompletnym miejscem. Dlatego w tym ważnym dniu – zwracam się do całej szkolnej społeczności – dbajmy o siebie nawzajem. Bytnarówka to nasze wspólne miejsce, nasz drugi dom.
Szanowni Państwo,
Nauczyciele, Pracownicy niepedagogiczni szkoły, Rodzice oraz Uczniowie
w dniu naszego wspólnego święta proszę przyjąć ode mnie życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz spełnienia marzeń. Nasze wizje przyszłości uskrzydlają nas, dodając sił każdego dnia. Niech zawsze dla nas świeci słońce, niech dzieją się same dobre rzeczy.Z wyrazami szacunku
Katarzyna Paliwoda
Uczniowie Bytnarówki na festiwalu "Łódź wielu kultur"
Uczniowie klasy 3e i członkowie koła debatowego uczestniczyli w jednym z wydarzeń festiwalu "Łódź wielu kultur". W poniedziałek 7 października, w Centrum Dialogu im Marka Edelmana, wysłuchali uczniowskiej debaty oksfordzkiej "Bliskie i dalekie konflikty. Czy możliwy jest pokój?". O toczącej się wojnie państwa Izrael z palestyńskim Hamasem dyskutowali uczniowie XXI i XXIV liceum. Marszałkiem debaty był Franciszek Kowalski z kl. 4d, sekretarzem Matylda Sołtysik z 3b. Wydarzenie poprzedziła prelekcja prof. Moniki Bobako z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która opowiedziała o genezie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Wycieczka do Wielkiej Brytanii
We wrześniu 2024 roku odbyła się kolejna wycieczka( połączona z warsztatami językowymi) do Wielkiej Brytanii, która bez wątpienia jest rajem dla miłośników historii, mody, rodziny królewskiej, zabytków oraz zielonych parków. Odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc w Londynie i okolicach. Spacerowaliśmy po Westminsterze, obok Big Ben'a, Pałacu Buckingham odwiedziliśmy Tower of London, gdzie mieliśmy lekcję w języku angielskim oraz Muzeum Historii Naturalnej. Podziwialiśmy również miasto podczas rejsu statkiem po Tamizie. Mieliśmy okazję poruszać się metrem, kolejką DLR oraz słynnym doubledeckerem. Nie możemy nie wspomnieć rozrywki w świecie gwiazd i celebrytów w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's. Robiliśmy zdjęcia przy jednym z najsłynniejszych skrzyżowań - Piccadilly Circus, które kojarzone jest za sprawą wielkich świetlnych reklam. Podziwialiśmy szare wiewiórki w Parku Św. Jakuba oraz w Parku Królewskim w Greenwich. Wspaniałych wrażeń dostarczyła nam wizyta w zamku Windsor, gdzie oglądaliśmy bardzo widowiskową zmianę warty oraz odwiedziliśmy miejsce pochówku królowej Elżbiety II. Odwiedziliśmy też urocze miasteczko Eton nad Tamizą (jedną z najstarszych w Anglii szkół męskich z internatem). Podziwialiśmy charakterystyczne XV-wieczne domy o konstrukcji szkieletowej. Całość uzupełniły ćwiczenia językowe i praca z zeszytem ćwiczeń podczas zwiedzania oraz integracja z rodzinami goszczącymi, u których byliśmy zakwaterowani.
Zapraszamy na następną wycieczkę w przyszłym roku szkolnym.