23 listopada uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach w Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia. Podczas spotkania z Sędzią Panią Anną Starczewską uczniowie dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Poznali także różnice między działalnością Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego. Ponadto, biorąc udział w symulacji rozprawy sądowej mogli przymierzyć togi, wcielić się w role prokuratora, oskarżonych, adwokatów, a także świadków. Dzięki uprzejmości funkcjonariuszy policji mieli możliwość wejścia do cel przeznaczonych dla osadzonych. Z kolei podczas rozmowa z Panią Sędzią była doskonałą okazją do zadawania pytań na temat pracy w Sądzie oraz wyzwań z nią związanych. To było niezwykle pouczające, ciekawe i pełne emocji spotkanie.
60 lat minęło
17 listopada absolwenci naszej szkoły spotkali się po latach by wspólnie świętować 60 lecie szkoły!
13
Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
W środę 15 listopada uczniowie klasy IV c, pod opieką p. J. Pawlikowskiej i p. M. Rzadkowolskiej, zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Celem naszej wizyty było poznanie historii obozu Auschwitz i oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa poprzez zapalenie zniczy. Prowadzące naszą grupę edukatorki muzeum podkreślały, że przyjechaliśmy do miejsca wzywającego do moralnej odpowiedzialności i kształtującego pamięć zbiorową. Dowiadując się do czego może doprowadzić ideologia nienawiści do drugiego człowieka, odbieranie mu jego podstawowych praw, uczestniczymy w lekcji edukacji obywatelskiej.
Sukces drużyn "Szczypiorniaka"
W Mistrzostwach Łodzi Szkół Ponadpodstawowych w piłce ręcznej nasza męska drużyna zdobyła brązowy medal Natomiast żeńska drużyna zakończyła zmagania na bardzo dobrym piątym miejscu.
Brawo
60 lecie Bytnarówki
Zapraszamy!
Laurka dla,,Bytnarówki"
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że rozstrzygnięto konkurs Laurka dla,,Bytnarówki" z okazji jubileuszu szkoły.
Laureatami zostali:
Szymon Kłos z klasy 1d
Amelia Konarska z klasy 1e
Zuzanna Staniszewska z klasy 1f
Wyróżnienia otrzymują:
Krzysztof Kacperczyk z klasy 1a
Dorota Kulik z klasy 1g
Marcel Kuźmiński z klasy 1c
Laureaci otrzymają upominki i oceny celujące z języka polskiego.
Gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Bytnarówce
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, we wtorek 14 listopada, gościliśmy w szkole p. Ilonę Pawlikowską, studentkę psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W klasie Ia przeprowadziła zajęcia nt. myślenia empatycznego i wyrażania wdzięczności. Uczestnicy spotkania podczas lekcji, wszyscy inni uczniowie na przerwie, mieli możliwość wykonania unikalnego ciasteczka wdzięczności, którym mogli obdarować najbliższe sobie osoby.
1
Uczniowie klasy 1F na warsztatach w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W dniu 7 listopada uczniowie klasy 1F wzięli udział w warsztatach „ Nastrój na zmiany” na wystawie „Miasto - Moda - Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Młodzież zobaczyła jak z biegiem lat zmieniała się moda, oraz indywidualne preferencje dotyczące ubioru. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Osnowa i wątek.”
4
Faust
W niedzielę – 29.10. 2023 r. - chętni uczniowie klasy 3e obejrzeli w Teatrze Wielkim operę Charlesa Gounoda pt. „Faust”. Spektakl urzekł pełnym magii klimatem i zaskoczył umieszczeniem akcji w perspektywie wojennej. Przedstawienie było dynamiczne, a publiczność zachwycona.
Wyjście odbyło się w ramach szeroko pojętej edukacji polonistycznej i kulturalnej.
Ciekawa prelekcja funkcjonariusza Policji w klasie 2c
26 października 2023 r. na zaproszenie wychowawcy Pani Profesor Katarzyny Bąbińskiej klasę 2c na godzinie wychowawczej odwiedził funkcjonariusz Policji.Naszym Gościem był funkcjonariusz prewencji, praktyk i oficer prasowy. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w środowisku szkolnym i w Internecie oraz jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się jak mają postępować, gdy są świadkami agresji lub przemocy. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wspomniał także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego i o dalszych procedurach. Funkcjonariusz Policji poinformował młodzież także o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Wielokrotnie w trakcie spotkania nasz prelegent zwracał uwagę na bezpieczeństwo nieletnich w szkole oraz poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Ciekawa prelekcja wywołała żywe reakcje uczniów oraz stała tematem dyskusji już po lekcji.
Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
Klasa 2c z wychowawcą.