W piątkowe przedpołudnie, 28 kwietnia, z murami Bytnarówki pożegnał się kolejny rocznik. 109 młodych ludzi po raz ostani przekroczyło próg XXIX LO w roli uczniów i opuściło budynek będąc już absolwentami.
Część z nich zapamięta ten moment na długo. Z pewnością należy do nich grupa uczniów uhonorowanych tytułem Zasłużony dla XXIX Liceum Ogólnokształcącego. Wyróżnieni w ten sposób zostali: Stanisław Morańda, Kacper Łyczywek, Aleksandra Piaseczna, Mateusz Fligiel, Jan Szefliński-Baran (wszyscy z IVD), Krzysztof Śliskowski i Paulina Pietrzyk z IVB oraz Cyprian Pikor z IVA.
Z dużym zainteresowaniem absolwentów spotkał się program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy IIE. Jej przedstawicielki, Julia Fijalkowska i Martyna Stasiak, w kalejdoskopowym skrócie scharakteryzowały cztery klasy maturalne. Pożywki do opisów dostarczyli sami absolwenci, wypełniając anonimową ankietę oraz nadsyłając zdjęcia. Przedstawione pół żartem, pół serio opisy klas spotkały się z życzliwym przyjęciem ze strony zainteresowanych. Sensacyjnym gwożdziem programu okazało się jednak rozdanie statuetek Bytnarów i Janków w ośmiu różnych kategoriach, zarówno poważnych (Bytnary), jak I tych z przymrużeniem oka (Janki). Laureatami zostali: Weronika Napióra, Laura Podkówka, Karolina Snuszka i Cyprian Pikor z IVA, Aleksandra Gawęda i Natalia Stroiwąs z IVB, Wiktoria Woźny z kl. IVC oraz Martyna Różańska, Dagmara Wybranowska i Stanisław Morańda z IVD.
Program artystyczny urozmaiciły swoimi występami wokalnymi Wiktoria Stachecka oraz Natalia Stroiwąs, tegoroczne absolwentki naszej Szkoły.
Wszystkim absolwentom życzymy wszystkiego najlepszego na „nowej drodze życia” oraz przyjęcia na wymarzone kierunki studiów!
Zakończenie roku klas czwartych 2023/24
6
80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Bytnarówka bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przygotowało animowaną adaptację książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem", którą dziś oglądali nasi uczniowie.
AHE w Łodzi objęła swoim patronatem Bytnarówkę
Dnia 4 kwietnia 20023 r. została uroczyście odsłonięta przez dziekanów kierunków kulturoznawstwo i grafika Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, p. Monikę Kamieńską i p. dr. Bartłomieja Jarmolińskiego, tablica potwierdzająca objęcie naszej szkoły patronatem tej Uczelni. To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Patronat cenionego ośrodka akademickiego pozwoli uczniom rozwijać zainteresowania kulturą i sztuką, oraz pasję twórczą i kreatywność, pod kierunkiem uznanych wykładowców. Obecność Państwa Dziekanów, p. Joanny Borkowskiej-Kośki, specjalistki ds. marketingu AHE, była okazją do rozmowy z p. dyrektor Katarzyną Paliwodą, p. wicedyrektor Katarzyną Cąber i przedstawicielami Rady Pedagogicznej o współpracy obu instytucji. Odbyło się także spotkanie Samorządu Uczniowskiego ze studentami Akademii, którzy opowiadali o uczelni i kierunkach kształcenia.
Wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha
W dniu 5.04.2023r. klasa 3d miała okazję doświadczyć wielkiej sztuki w połączeniu z nową technologią na multisensorycznej wystawie największych dzieł Vincenta Van Gogha.
Prace słynnego artysty zaprezentowane były dzięki technologii Digital Art 360, która przeniosła młodzież w niesamowity świat wyobraźni wielkiego twórcy. W trakcie wystawy jej uczestnicy wysłuchali też opowieści o życiu i twórczości malarza oraz fragmentów listów Van Gogha do jego brata Theo. Całość wzbogacona była nastrojową muzyką.
3
Wycieczka do Paryża
W dniach 28 marca – 1 kwietnia uczniowie „ Bytnarówki” mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Paryża. Poznawanie miasta rozpoczęło się od niesamowitej atrakcji – wjazdu na Wieżę Eiffla, z której podziwiać można było przepiękną panoramę miasta. Następnie uczniowie spacerem udali się do dzielnicy artystów - wzgórza Montmartre, na którym króluje widoczna z daleka Bazylika Sacré Coeur.
Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania grupa udała się do Wersalu – majestatycznego kompleksu pałacowo-ogrodowego, którego świetność przypada na rządy Ludwika XIV. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie nowoczesnej dzielnicy: „ La Défense”. Następnie uczniowie zobaczyli wyspę La Cité - historyczne centrum i kolebkę Paryża wraz z Katedrą Notre Dame. Wieczorem uczestniczyli w romantycznym rejsie po Sekwanie. Podświetlona i migocząca Wieża Eiffla na wszystkich wywarła niesamowite wrażenie.
Kolejny dzień rozpoczął się spacerem po Paryżu w kierunku muzeum perfum Fragonard, po czym grupa udała się do Luwru. Wśród tysięcy eksponatów czekła na nich „wielka trójka Luwru”, czyli Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki. Zwiedzanie Paryża zakończyło się wyprawą na Plac de la Concorde oraz Pola Elizejskie. Późnym wieczorem uczniowie zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi udali się do Polski.6
Szymborska - graficzny wierszokleta.
Przedsmak szkolnej wystawy prac graficzno-plastycznych inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej.
Autorami prac są uczniowie klasy 1b.
Więcej prac będzie można obejrzeć na żywo już pod koniec kwietnia na wystawie prezentowanej w szkole. Dzisiaj publikujemy fragment większego zbioru.
Dziękujemy autorom za zaangażowanie.
Część prac została zgłoszona na konkurs organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną, o tej tematyce - czekamy właśnie na jego wynik.
Katarzyna Paliwoda- nauczyciel informatyki dziękuje swoim uczniom za przygotowanie prac.
Młodzi twórcy, których prace dzisiaj oglądamy to:
Marta Warchoł, Hanna Pospieszył, Wiktoria Szer, Paulina Kaźmierczak, Zuzanna Dobrzańska, Julia Hermel, Oliwia Kudlik, Wojciech Brzeziańki, Bartłomiej Kubisz, Wiktoria WItczak.
4
Dwie ekspozycje w Warszawie
W zeszłym tygodniu dwie klasy: 3d z Panią Prof. Katarzyną Bąbińską oraz klasa 1d z Panią Prof. Agnieszką Tomczyńską odwiedziły ciekawe ekspozycje w centrum Warszawy. Klasy zwiedziły Muzeum Geologiczne z piękną kolekcją minerałów, imponującą kolekcją skał i skamieniałości oraz z rekonstrukcjami prehistorycznych zwierząt. Po Muzeum Geologicznym przyszła kolej na posilenie się w Złotych Tarasach, a potem na słynną ekspozycję autorstwa Gunthera von Hagensa „Body World”. Ta wystawa naukowa opowiadała o cudzie ludzkiego ciała i jednocześnie prezentowała anatomię człowieka. Ekspozycja miała również wydźwięk profilaktyczny – promowała działania związane z unikaniem nałogów oraz propagowała zdrowy styl życia. Obie wystawy wzbudziły u uczniów spore emocje i stanowiły źródło dyskusji w drodze powrotnej.
Zajęcia poświęcone depresji w AHE w Łodzi
W czwartek 30 marca 2023 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w prelekcjach na temat jakości życia i radzenia sobie z depresją, w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wykładowcy uczelni przybliżyli im takie zagadnienia jak: dbanie o dobrostan psychiczny, rozpoznawanie objawów depresji i wspieranie osób z depresją, bulling w środowisku rówieśniczym.
Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelegentów i aktywnie uczestniczyła w dyskusjach.
Porozumienie z Uniwersytetem Łódzkim
W marcu tego roku, w siedzibie Łódzkiego Paragrafu nastąpiło podpisanie dokumentu potwierdzającego objęcie klas humanistycznych XXIX Licem Ogólnokształcącym im Janka Bytnara "Rudego" w Łodzi patronatem przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Umowa patronacka zawarta dnia 21 marca 2023 r. pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, reprezentowana przez Dziekan WPiA UŁ dr hab. Monikę Bogucką Felczak,
a
XXIX Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara "Rudego" w Łodzi, reprezentowanym przez Dyrektora mgr Katarzyną Paliwodę
dotyczy między innymi:
popularyzacji nauk humanistycznych, wspierania inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez Liceum, zaproszenia uczniów Liceum do czynnego udziału w życiu Uczelni, między innymi: do korzystania z wykładów, warsztatów, spotkań i imprez o charakterze edukacyjnym.