Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, we wtorek 14 listopada, gościliśmy w szkole p. Ilonę Pawlikowską, studentkę psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W klasie Ia przeprowadziła zajęcia nt. myślenia empatycznego i wyrażania wdzięczności. Uczestnicy spotkania podczas lekcji, wszyscy inni uczniowie na przerwie, mieli możliwość wykonania unikalnego ciasteczka wdzięczności, którym mogli obdarować najbliższe sobie osoby.
Uczniowie klasy 1F na warsztatach w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W dniu 7 listopada uczniowie klasy 1F wzięli udział w warsztatach „ Nastrój na zmiany” na wystawie „Miasto - Moda - Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Młodzież zobaczyła jak z biegiem lat zmieniała się moda, oraz indywidualne preferencje dotyczące ubioru. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Osnowa i wątek.”
4
Faust
W niedzielę – 29.10. 2023 r. - chętni uczniowie klasy 3e obejrzeli w Teatrze Wielkim operę Charlesa Gounoda pt. „Faust”. Spektakl urzekł pełnym magii klimatem i zaskoczył umieszczeniem akcji w perspektywie wojennej. Przedstawienie było dynamiczne, a publiczność zachwycona.
Wyjście odbyło się w ramach szeroko pojętej edukacji polonistycznej i kulturalnej.
Ciekawa prelekcja funkcjonariusza Policji w klasie 2c
26 października 2023 r. na zaproszenie wychowawcy Pani Profesor Katarzyny Bąbińskiej klasę 2c na godzinie wychowawczej odwiedził funkcjonariusz Policji.Naszym Gościem był funkcjonariusz prewencji, praktyk i oficer prasowy. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w środowisku szkolnym i w Internecie oraz jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się jak mają postępować, gdy są świadkami agresji lub przemocy. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wspomniał także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego i o dalszych procedurach. Funkcjonariusz Policji poinformował młodzież także o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Wielokrotnie w trakcie spotkania nasz prelegent zwracał uwagę na bezpieczeństwo nieletnich w szkole oraz poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Ciekawa prelekcja wywołała żywe reakcje uczniów oraz stała tematem dyskusji już po lekcji.
Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
Klasa 2c z wychowawcą.
Spacer śladami łódzkich przemysłowców
27 października br. klasa 3e z XXIX LO im. Janka Bytnara "Rudego" uczestniczyła w spacerze śladami łódzkich przemysłowców - Karola Scheiblera i Edwarda Herbsta. Początek trasy - Muzeum Kinematografii mieszczące się w Pałacu Scheiblera, następnie przez park Źródliska na osiedla robotnicze Księży Młyn.Przejście okraszone zostało barwną opowieścią o życiu fabrykantów i robotników przełomu XIX i XX wieku. Finałem spaceru było zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta i uraczeni opowieścią o losach budynku i mieszkańców.Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi", na realizację którego Fundacja Arsenał Pamięci pozyskała środki z Urzędu Miasta Łodzi.
Fundacja Arsenał Pamięci zaprasza na spacer po ŁÓDZKIM PARKU KULTURY MIEJSKIEJ
Wszystkich chętnych zapraszamy na otwarty spacer po ŁÓDZKIM PARKU KULTURY MIEJSKIEJ.Spotykamy się 12 listopada br. o godz. 12.00 przy kasie, gdzie czekać będzie na nas przewodnik z łódzkiego oddziału PTTK. Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta.Spacer realizowany jest w ramach projektu „Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Konkurs fotograficzny "Osnowa i wątek".
Zapraszamy uczniów łódzkich szkół podstawowych do udziału w konkursie fotograficznym "Osnowa i wątek".
Prace można nadsyłać do 13 listopada 2023 r. (wydłużyliśmy termin oddawania prac konkursowych). Pięć zwycięskich miejsc, interesujące nagrody o wartości około 500 zł każda.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
Koordynator konkursu Olga Wrona o.wrona@lo29.elodz.edu.pl
Konkurs odbywa się w ramach projektu „Osnowa i wątek – śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Realizatorem projektu jest Fundacja Arsenał Pamięci.
Zapraszamy też na panpage konkursu - gdzie odbędzie się fotorelacja z uroczystego podsumowania i będzie można oglądać nadesłane do konkursu prace.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551592244045
Osnowa_i_watek___regulamin.pdf
Akcja szyta na miarę
Przez cały listopad trwa akcja CZYTAJ PL. Czeka na nas 18 bestsellerów, ebooków i audiobooków, za darmo! Wśród autorów są Marta Bijan, Colleen Hoover, Remigiusz Mróz, Alice Oseman, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Tochman. Trzeba tylko pobrać aplikację Woblink i zeskanować QR kod z materiałów zamieszczonych na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych Bytnarówki.
Akcja "głosy"
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Kauflandu przy ul. Wróblewskiego i Auchan przy ul. Jana Pawła II za umożliwienie uczniom Bytnarówki zbierania podpisów na Budżet Obywatelski. Ogromnie dziękujemy wszystkim Klientom tych marketów za zagłosowanie na modernizacje naszej sali gimnastycznej!
Spacer po Łodzi
25 października uczniowie klasy I b uczestniczyli w niezwykle interesującym spacerze edukacyjnym prowadzonym przez panią Elżbietę Pędziwiatr – przewodniczkę po Łodzi i województwie łódzkim.
W czasie spaceru uczniowie zapoznali się z historią Łodzi, a w szczególności Bałut, zwiedzili Park Staromiejski oraz Muzeum Miasta Łodzi. Dzięki wycieczce wzbogacili swoją wiedzę na temat życia Izraela Poznańskiego oraz innych łódzkich fabrykantów. Brali udział w zabawach oraz quizach interaktywnych. Mimo niesprzyjającej pogody to był naprawdę udany dzień.Spacer odbył się w ramach projektu „Osnowa i wątek – śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Realizatorem projektu jest Fundacja Arsenał Pamięci.
2