Wycieczka do Niemiec- Stuttgart i okolice

W dniach 12-18.06.2018r. grupa uczennic i uczniów „Bytnarówki”- Joanna Cypel, Marta Adamiak, Zuzanna Kacperska, Maciej Jachimkowski, Jakub Majchrowski w raz z nauczycielką języka niemieckiego Anną Dukalską przebywała z wizytą w Badenii–Wirtembergii – partnerskim landzie Województwa Łódzkiego. Wyjazd ten był nagrodą główną w konkursie szkolnym z języka niemieckiego pt. ,,Polsko-Niemieckie Spotkania: land Badenia-Wirtembergia i Województwo Łódzkie”.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić i poznać region partnerski jakim jest Badenia-Wirtembergia. Polska grupa aktywnie spędzała czas i odwiedziła wiele wspaniałych miejsc. Pobyt rozpoczął się w Heidelbergu, gdzie grupa została oprowadzona po mieście przez przewodnika, który przybliżył historię miasta i opowiedział wiele ciekawostek na jego temat, a zakończył rejsem statkiem rzeką Neckar.

Następnie grupa udała się w góry Schwarzwaldu, do miejscowości Alpirsbach – z charakterystyczną tradycyjną architekturą tzw. pruskim murem. Pobyt w górach był wspaniałą okazją do spróbowania specjałów lokalnej kuchni. Kolejnym punktem podróży był skansen architektury drewnianej regionu Schwarzwaldu w miejscowości Gutach. Polscy uczniowie byli zachwyceni rozmachem, z jakim budowano wiejskie domy 400 lat temu. Dodatkową atrakcją, jaka czekała na uczniów, było własnoręczne ubijanie masła oraz jego degustacja. Kolejną niespodzianką była wizyta w ZipLine w Hirschgrund. Rozległe tereny leśne, liny rozpięte pomiędzy górami i nad wąwozami zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Park linowy oferuje kilka zjazdów tyrolką (najdłuższy liczy 570 m i znajduje się wysokości 83 m). Następnie grupa udała się do Stuttgartu.

W dniu

15 czerwca polscy uczniowie zostali zaproszeni do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Badenii-Wirtembergii na uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu ,,Polsko – Niemieckie Spotkania: land Badenia-Wirtembergia i Województwo Łódzkie”. Dyplomy podczas uroczystej gali wręczyli Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień oraz Sekretarz Stanu Pan Julian Würtenberger. Była to również okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Galę zakończył bankiet w oprawie prac konkursowych uczniów. Od tego momentu do grupy polskiej dołączyli uczniowie z Niemiec, którzy również brali udział w konkursie. Była to świetna okazja dla wszystkich uczestników do wspólnych rozmów i praktycznego wykorzystania języka niemieckiego. Stuttgart dał się poznać jako nowoczesne kosmopolityczne miasto, oparte na bogatej historii. Grupa miała okazję spacerować najbardziej znaną ulicą miasta – Königstraße, pełną sklepów, restauracji i licznych atrakcji. Wieczorem uczniowie podziwiali panoramę miasta z wieży telewizyjnej (Fernsehthurm) – najwyższego punktu widokowego w mieście (217 m).

Kolejny dzień to przejazd do Polski i zwiedzanie Wrocławia. Grupa oglądała miasto jeżdżąc historycznym tramwajem „Jaś i Małgosia“ oraz szukała figurek krasnali na Rynku Głównym. Następnie przejazd do Łodzi, gdzie po wspólnym spacerze ulicą Piotrkowską oraz szlakiem kolorowych murali, dzień zakończył się wspólną pożegnalną kolacją w Lesie Łagiewnickim. Tam czekały liczne gry i zabawy m. in. twister, kalambury i łamigłówki językowe. Wspólny wieczór zakończył się wręczeniem nagród najlepszej drużynie. Wieczór ten był jednocześnie zakończeniem wycieczki polskiej grupy. Wyjazd był wspaniałą przygodą, okazją do rozwijania swoich kompetencji językowych oraz zawarcia licznych znajomości.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.