Wielka Lekcja Geografii!!!

23 listopada 2012 uczennice naszej szkoły wzięły udział w Wielkiej Lekcji Geografii w ramach 14 Explorers Festiwal. Agnieszka Siuto, Karolina Jonczyk, Julita Chmielewska, Karolina Kacprzak z Ia oraz Jagoda Erol, Weronika Kołtek, Milena Muszyńska, Aleksandra Jabłońska, Aleksandra Krajewska, Agnieszka Kłos z IIa wraz z opiekunką p. Ewą Dreżdżeniewską wzięły udział w trzech wykładach oraz wizualizacjach, które wpisywały się w temat lekcji: „Na krańcach ekumeny”.  Wykłady prowadzili polscy oraz zagraniczni naukowcy, podróżnicy a przede wszystkim pasjonaci geografii i przygody. Wsłuchując się w opowieści z podróży zdobywaliśmy najwyższe szczyty Ameryki Południowej zachwycając się  najwyższymi wulkanami świata,  oglądaliśmy „miasteczko” polskich naukowców na lodowym archipelagu Arktyki oraz próbowaliśmy ustalić gdzie zaczyna się i kończy Sahara. Wizualizacje przeniosły nas na Kamczatkę i Alaskę, na pustynie Namibii i Botswany oraz pozwoliły wziąć udział w spływie nieujarzmionymi rzekami Ameryki Południowej.

 

Program Wielkiej Lekcji Geografii obejmował:

Wykład 1:  „Korona Ameryki Południowej” – Wykładowca:  dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski) Scharakteryzowane zostały najwyższe góry poszczególnych krajów Ameryki Południowej.

Wizualizacja: „Rzeki nieujarzmione” – Prowadzący: Maciej Tarasin – Miłośnik mocnych wrażeń, specjalista od pokonywania rwących rzek. Opowiedział o swoich przygodach podczas spływu diabelską Rio Altamachi w Boliwii.

Wykład 2: „Dom przy lodowcu – opowieść z dalekiego Spitsbergenu” – Wykładowca: dr Ireneusz Sobota (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Svalbard to w 60% pokryty lodowcami archipelag w Arktyce. Właśnie tam w ich sąsiedztwie zlokalizowana jest Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wizualizacja: „Kamczatka i Alaska – krańce świata” – Prowadzący: Linda Bortoletto (Francja).

Dwie, kilkumiesięczne podróże Francuzki, dały jej pewność, że podróżowanie, przyroda i ludzie są dla niej najważniejsi. Opowiedziała o nieujarzmionych krainach północy – Alasce i Kamczatce, ich podobieństwach i różnicach.

Wykład 3: „Sahel – między sawanną a pustynią”- Wykładowca: dr Sylwia Kulczyk (Uniwersytet Warszawski).


Wizualizacja: „Gdzie woda cenniejsza od diamentu – na pustyniach Namibii i Botswany” – 
Prowadzący: dr Marek Walisch.Wykład był próbą odpowiedzi na proste – z pozoru – pytanie: gdzie zaczyna się (bądź kończy) Sahara?

Prowadzący opowiedział o swoich geograficznych i zoologicznych wrażeniach z wyprawy do południowo-zachodniej Afryki.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.